Kryptowaluty - ostrze偶enie NBP i KNF 馃槀馃槀馃槀


NBP i KNF we wsp贸lnym komunikacie ostrzeg艂y w pi膮tek przed zakupem "walut" wirtualnych i inwestowaniem w nie 艣rodk贸w finansowych.   馃槀馃槀馃槀
"Posiadanie +walut+ wirtualnych wi膮偶e si臋 z wieloma rodzajami ryzyka nie tylko dla u偶ytkownik贸w, ale r贸wnie偶 dla instytucji finansowych. Kieruj膮c si臋 konieczno艣ci膮 zapewnienia prawid艂owego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilno艣ci, bezpiecze艅stwa oraz przejrzysto艣ci, zaufania do rynku finansowego, a tak偶e zapewnieniem ochrony interes贸w uczestnik贸w tego rynku, Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego uznaj膮, 偶e kupowanie, posiadanie i sprzedawanie +walut+ wirtualnych przez podmioty nadzorowane przez Komisj臋 Nadzoru Finansowego by艂oby obarczone wysokim ryzykiem i nie zapewnia艂oby stabilnego i ostro偶nego zarz膮dzania instytucj膮 finansow膮" - czytamy w komunikacie.
NBP i KNF przypominaj膮, 偶e "waluty" wirtualne "nie s膮 emitowane ani gwarantowane przez bank centralny pa艅stwa, nie s膮 pieni膮dzem, tj. nie s膮 prawnym 艣rodkiem p艂atniczym, ani walut膮, nie mog膮 by膰 wykorzystane do sp艂aty zobowi膮za艅 podatkowych oraz nie spe艂niaj膮 kryterium powszechnej akceptowalno艣ci w punktach handlowo-us艂ugowych".
Nie s膮 te偶 pieni膮dzem elektronicznym, nie mieszcz膮 si臋 w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o us艂ugach p艂atniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.
Obie instytucje przypominaj膮, 偶e w ostatnich latach banki centralne oraz organy nadzoru nad rynkami finansowymi, w tym Europejski Bank Centralny (EBC) i Europejski Urz膮d Nadzoru Bankowego (EBA), odnosi艂y si臋 z zaniepokojeniem lub ostro偶no艣ci膮 do kwestii "walut" wirtualnych, dostrzegaj膮c wiele zagro偶e艅 w ich funkcjonowaniu i rozwoju.
"Zgodnie z definicj膮 zaproponowan膮 przez Europejski Urz膮d Nadzoru Bankowego, waluty wirtualne s膮 cyfrow膮 reprezentacj膮 warto艣ci, nieemitowan膮 przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powi膮zan膮 z walut膮 okre艣lonego kraju, lecz uznawan膮 przez osoby fizyczne i prawne za 艣rodek p艂atniczy, kt贸ra mo偶e by膰 przenoszona, przechowywana albo podlega膰 handlowi elektronicznemu" - informuje komunikat.
NBP i KNF przyznaj膮, 偶e obr贸t "walutami" wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego.
Ich posiadanie wi膮偶e si臋 jednak, dodaj膮, z wieloma rodzajami ryzyka, kt贸rych u偶ytkownicy powinni by膰 艣wiadomi, zanim zdecyduj膮 si臋 zainwestowa膰 swoje 艣rodki finansowe.
To m.in. ryzyko zwi膮zane z mo偶liwo艣ci膮 utraty 艣rodk贸w z powodu kradzie偶y w wyniku cyberataku, ryzyko zwi膮zane z brakiem gwarancji, ryzyko zwi膮zane z brakiem powszechnej akceptowalno艣ci, a tak偶e ryzyko zwi膮zane z mo偶liwo艣ci膮 oszustwa.
Przyk艂adowymi rodzajami ryzyka s膮:
  • Ryzyko zwi膮zane z mo偶liwo艣ci膮 utraty 艣rodk贸w z powodu kradzie偶y. „Waluty” wirtualne mog膮 by膰 przedmiotem kradzie偶y, np. w wyniku cyberataku na podmiot prowadz膮cy wymian臋 „walut” wirtualnych lub infrastruktur臋 u偶ytkownika. Dla przyk艂adu w pa藕dzierniku 2016 roku w niewyja艣nionych okoliczno艣ciach zako艅czy艂 dzia艂alno艣膰 jeden z najwi臋kszych w Polsce serwis贸w wymiany „walut” wirtualnych. Dochodzenie roszcze艅 i odzyskanie 艣rodk贸w przez u偶ytkownik贸w mo偶e by膰 w takiej sytuacji niemo偶liwe.
  • Ryzyko zwi膮zane z brakiem gwarancji. 艢rodki utrzymywane w „walutach” wirtualnych nie s膮 gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdy偶 nie s膮 one depozytami bankowymi.
  • Ryzyko zwi膮zane z brakiem powszechnej akceptowalno艣ci. „Waluty” wirtualne nie s膮 powszechnie akceptowalne w punktach handlowo-us艂ugowych. Nie s膮 te偶 prawnym 艣rodkiem p艂atniczym ani walut膮. Oznacza to, 偶e podmioty gospodarcze nie maj膮 obowi膮zku akceptowania p艂atno艣ci w „walutach” wirtualnych, nawet je偶eli wcze艣niej je akceptowa艂y.
  • Ryzyko zwi膮zane z mo偶liwo艣ci膮 oszustwa. Niekt贸re oferowane formy inwestowania w „waluty” wirtualne mog膮 mie膰 charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze wzgl臋du na opisane wy偶ej specyficzne rodzaje ryzyka – mo偶e w kr贸tkim czasie doprowadzi膰 do utraty 艣rodk贸w finansowych inwestora. Je偶eli tego typu sytuacja b臋dzie mia艂a miejsce w Polsce, jedyn膮 form膮 ochrony b臋dzie post臋powanie karne, bowiem 偶adne polskie instytucje ochrony inwestor贸w czy konsument贸w (Urz膮d Ochrony Konkurencji i Konsument贸w, Komisja Nadzoru Finansowego) nie maj膮 prawnych mo偶liwo艣ci pomocy. Znacznym utrudnieniem w dochodzeniu roszcze艅 jest to, 偶e podmioty obracaj膮ce „walutami” wirtualnymi dzia艂aj膮 w r贸偶nych krajach, o r贸偶nym stopniu ochrony u偶ytkownik贸w.
  • Ryzyko zwi膮zane z du偶膮 zmian膮 ceny. Dotychczas ceny „walut” wirtualnych charakteryzowa艂y si臋 wysok膮 zmienno艣ci膮. Pojedyncze transakcje „walutami” wirtualnymi mog膮 istotnie wp艂ywa膰 na kszta艂towanie si臋 ceny.

Posiadanie walut wirtualnych wi膮偶e si臋 z wieloma rodzajami ryzyka

Niekt贸re oferowane formy inwestowania w "waluty" wirtualne, zaznaczaj膮 KNF i NBP, "mog膮 mie膰 charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze wzgl臋du na opisane wy偶ej specyficzne rodzaje ryzyka – mo偶e w kr贸tkim czasie doprowadzi膰 do utraty 艣rodk贸w finansowych inwestora".馃槀馃槀馃槀 

Komentarze

Popularne posty